Дерев`яний брус.

       

 У сучасному малоповерховому будівництві нерідко використовують дерев'яний брус.

 

Існує кілька різновидів бруса, що відрізняються за вартістю, технологією виробництва та будівництва: звичайний брус (колода, обтесані з чотирьох сторін), профільований брус (із замковими з'єднаннями за типом паз-гребінь) і клеєний брус (який складається зі склеєних між собою ламелей).

Дерево - натуральний дихаючий матеріал, що легко піддається обробці. Середня щільність бруса - 500 кг / м ³. Морозостійкість - 25 циклів. Експлуатаційна вологість - 10-15%. Коефіцієнт паропроникності поперек волокон - 0,06 мг / м · год · Па, вздовж волокон - 0,32 мг / м · год · Па. Коефіцієнт теплопровідності в стані експлуатаційної вологості - 0,18 Вт/м- ° С. Необхідна товщина одношарової стіни в кліматичних умовах центральної смуги України - 0,32-0,45 см.

Якість матеріалу в значній мірі залежить від умов обробки, зберігання і навіть від того, коли і де була заготовлена деревина. Дерево - будівельний матеріал з досить високою відпускною вологістю (виняток - клеєний брус і деревина, попередньо висушена за допомогою спеціального обладнання). Надмірно вологий матеріал може пожолобитися і потріскатися.

Вартість квадратного метра дерев'яної стіни зі звичайного бруса (без урахування конопатки) порівнянна з вартістю квадратного метра газобетонної стіни. Ціна квадратного метра стіни з клеєного бруса наближається до вартості стіни з цегли. Дерево - легкий матеріал, що добре піддається обробці. Для роботи з дерев'яним брусом не потрібні спеціальні підйомні механізми. Всі операції може виконати бригада з кількох чоловік. Будинки з профільованого та клеєного бруса будувати простіше, ніж із звичайного. Однак, заощадити на трудовитратах таким чином не вийде - профільований і клеєний брус коштує дорожче, ніж звичайний.

Будинок зі звичайного і профільованого брусу дає значну усадку (близько 10%). Після зведення стін будівля повинна простояти близько року, покрите тимчасовою або постійною покрівлею. Тільки після цього можна буде приступати до оздоблювальних робіт. Стіни будинку з звичайного бруса після усадки потребують конопатки - дорогою і складною процедурою. При висиханні брус деформується. Нерідко через появу тріщин і деформацій матеріалу дерев'яні стіни доводиться обшивати зсередини і зовні.

Будинок з клеєного бруса в меншій мірі піддається усадці, що дозволяє скоротити час будівництва. Клеєний брус зручніший в роботі. Матеріал більш стійкий до впливу вологи, цвілі, комах і мікроорганізмів. У покращених експлуатаційних характеристиках є і зворотний бік - клеєний брус з великою натяжкою можна віднести до абсолютно натуральних матеріалів, оскільки ламелі з'єднані між собою полімер-ізоціанатним клеєм.

Дерев'яний будинок екологічно безпечний. У такому будинку дихається легко і вільно. Повністю остиглий дерев'яний будинок прогрівається за кілька годин. Дерев'яні стіни створюють у будинку затишну атмосферу. На жаль, через тріщини і викривлення стіни нерідко вимагають додаткової обробки. Дерево легко запалюється, піддається впливу цвілі, мікроорганізмів і жучків-древоїдів. Для забезпечення пожежної безпеки, захисту від шкідників і гниття дерев'яні стіни необхідно спеціально обробляти і захищати від вогню. Втім, дерево, навіть оброблене, неможливо зробити повністю негорючим.

Дерев'яний будинок менш довговічний, ніж будинок з цегли і більшості бетонних блоків. Для того, щоб збільшити термін служби будинку з дерев'яного бруса, стіни необхідно регулярно обробляти протимікробними і протипаразитарними речовинами. Без належного догляду дерев'яні стіни швидко коробляться, тріскаються, піддаються атакам комах і приходять в непридатність.

Будинок з дерев'яного брусу можна залишати без зовнішньої обробки, якщо на стінах немає ознак викривлення і тріщин. Обробка спеціальними складами обов'язкова. Варіанти зовнішньої обробки: оштукатурювання спеціальною гнучкою штукатуркою, облицювання цеглою, обшивка сайдингом, вагонкою або блок-хаусом. Фасад повинен бути вентильованим, інакше дерево під обробкою почне гнити. Якщо будинок планується обшивати, слід виконати роботи по теплоізоляції, використовуючи паропроникливий матеріал (наприклад, мінераловатний утеплювач).

Внутрішню поверхню стін можна залишити без обробки, обшити вагонкою або блок-хаусом, закрити гіпсокартоном під фарбування або під шпалери, облицювати плиткою. При виборі оздоблювальних матеріалів слід враховувати їх паропроникність, оскільки матеріали, що не пропускають пару і гази, можуть позбавити дерев'яний будинок його головної переваги - здатності дихати.