Керамзитобетон

                        

Як і попередні матеріали - керамзитобетон - відноситься до групи легких бетонів, хоча володіє більш значною об'ємною вагою, в 1,5-2 рази перевищує об'ємну вагу пінобетону, газобетону і полістиролбетону.

 

Виготовляється з керамзиту, піску, цементу та повітровтягувальних добавок. Керамзит - продукт випалення легкоплавких глинистих порід, що представляє собою порожнисті кульки з обпаленої глини. У процесі виготовлення керамзитобетону ці кульки склеюються між собою, створюючи міцний, екологічно чистий і порівняно легкий матеріал.

Щільність керамзитобетону, застосовуваного в малоповерховому будівництві - 700-1200 кг / м ³, причому щільність монолітних блоків перевищує 1000 кг / м ³. Морозостійкість матеріалу - 50 циклів. Експлуатаційна вологість - 5-7%. Коефіцієнт паропроникності - 0,08 мг / м · год · Па. Клас міцності на стиск - У 3,5. Розрахункова теплопровідність кладки - від 0,21 до 0,5 Вт/м- ° С. Необхідна товщина одношарової стіни в умовах центрального регіону - від 0,9 до 1,5 м, залежно від виду блоків.

При виробництві керамзитобетону використовують різні фракції гравію і щебеню: 5-10, 10-20 і 20-40 мм. Готові блоки можуть бути монолітними або порожнистими. Все це обумовлює значний розкид експлуатаційних характеристик. Пустотілі блоки зазвичай використовують для зведення стін, а монолітні - для кладки печей, камінів та димоходів. Технологія виготовлення керамзитобетону гранично проста. Для виробництва потрібна лише бетономішалка і форма для блоків. Простота виробництва призводить до появи на ринку великої кількості матеріалу, зробленого кустарним способом. Найчастіше керамзитобетон, вироблений на дрібних підприємствах, виготовляється з порушенням технології, тому про відповідність матеріалу державним нормативам говорити не доводиться.

Властивості керамзитобетонних блоків (навіть вироблених в заводських умовах) розрізняються настільки, що будівельники рекомендують зважувати блоки перед покупкою, щоб, виходячи з ваги, визначити, скільки в блоці керамзиту. За вагою матеріалу приблизно (!) Прикидають його щільність і теплопровідність. Значне відхилення від заявленого розміру - звичайна практика. Нерідко трапляються блоки клиноподібної форми.

Керамзитобетон важить більше, ніж ніздрюваті бетони і полістиролбетон. Велика вага тягне за собою підвищення фактичної вартості матеріалу з-за збільшених витрат на транспортування, навіть якщо керамзитобетон проводиться недалеко від місця будівництва. Витрати на перевезення зростають ще більше у рази, коли майбутній господар будинку купує матеріал у великих перевірених виробників (із-за віддаленості від будівельного майданчика).

Заощадити на перевезенні можна, якщо робити керамзитобетонні блоки на місці будівництва. Правда, для цього доведеться придбати або орендувати бетономішалку і освоїти процес виготовлення матеріалу. При цьому не виключено, що експлуатаційні характеристики керамзитобетону істотно відхилятися від передбачених ГОСТом і будуть значно відрізнятися від замісу до замісу.

Ще один наслідок великої ваги матеріалу - збільшення навантаження на фундамент. Хоча керамзитобетонні блоки легші цегли, будувати керамзитобетонний будинок на полегшеному фундаменті не можна. Товщина одношарових стін з керамзитобетону, необхідна для створення оптимального теплового режиму в умовах середньої смуги України становить 0,8-1 м. На практиці стіни такої товщини не будують. Для того, щоб компенсувати витрати тепла, проводять комплекс робіт з утеплення будівлі. Відповідно до нових гостів, товщина керамзитобетонної стіни в умовах середньої смуги України повинна бути не менше 0,64 м. Утеплення обов'язково.

Керамзитобетонні блоки трохи більші звичайних цеглин, але значно дрібніші блоків з пінобетону, газобетону або полістиролбетону. Більш значну вагу матеріалу тягне за собою необхідність застосування спеціалізованої техніки для навантаження-розвантаження матеріалу. Невеликий розмір блоків і значна товщина стін збільшують кількість операцій по кладці з керамзитобетону. Все це підвищує вартість будівництва.

Вартість керамзитобетонних блоків на 20-50% перевищує вартість блоків з газобетону. Через зростання фактичної ціни матеріалу з урахуванням витрат на перевезення і розвантаження та необхідності у великій кількості керамзитобетону вартість квадратного метра керамзитобетонної стіни (без урахування теплоізоляції і трудовитрат) майже вдвічі перевищує вартість квадратного метра стіни з газобетону. З урахуванням оплати майстрів, що виконують кладку, різниця стає ще більш значущою. Керамзитобетон, вироблений з якісних матеріалів з дотриманням технології - довговічний матеріал. Будинки з керамзитобетонних блоків можуть простояти 50 і навіть 100 років, не виявляючи ознак руйнування. На жаль, на практиці термін життя будинку зменшується через невідповідності розрахункової і фактичної якості керамзитобетонних блоків.

Матеріал складно обробляти. Для різання керамзитобетону використовують електропилки. Нерідко під час обробки на поверхні блоків утворюються зколи. Складні архітектурні елементи викладають із спеціальної фасонної цегли. Керамзитобетонні блоки, незалежно від способу виробництва, не відрізняються точністю розмірів. До того ж, на поверхні блоків є напливи, раковини і відколи. Значні відхилення конфігурації роблять неможливим застосування тонкошарової кладки.

Через малsі розміри блоків і великої товщини швів в керамзитобетонний кладці неминуче з'являється безліч «містків холоду». Зведення керамзитобетонних будинків без додаткового утеплення неможливо як через значну товщину швів, так і через недостатньо хороших теплоізоляційних властивостей керамзитобетону. Витрати на будівництво зростають ще більше у зв'язку з необхідністю придбання теплоізоляційних матеріалів та проведення робіт з теплоізоляції будівлі.

Коефіцієнт теплоповодності у керамзитобетону вище, ніж у газобетону, пінобетону або полістиролбетону. Це тягне за собою не тільки підвищення витрат на обігрів будинку, але і менший рівень комфорту мешканців. Керамзитобетонні стіни на дотик холодні, а будівля прогрівається довше. За паропроникності керамзитобетон хоч і не досягає показників газобетону або дерева, але все ж перевищує аналогічні значення для полістиролбетону. Однак, паропроникність будинку з керамзитобетонних блоків нерідко погіршується при використанні теплоізолюючих матеріалів, що не пропускають пар.

Залишати керамзитобетонну кладку незахищеною від морозів і вологи не можна - це призведе до її руйнування. Керамзитобетонні блоки можна штукатурити і красити. Слід пам'ятати, що керамзитобетон має недостатні звукоізоляційні властивості. Достатня звукоізоляція стін забезпечується за рахунок штукатурки. Морозостійкість керамзитобетону, застосовуваного в малоповерховому будівництві, становить приблизно 50 циклів. Дані вірні для керамзитобетонних блоків, що виготовляються на великих підприємствах, контролюючих склад суміші і технологічний цикл виробництва. Якою буде морозостійкість матеріалу, виробленого в кустарних умовах, передбачити неможливо.